Haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD Askeri Hegemonyası Modern Dünyadaki En Büyük Kötülük Kaynaklarından Biridir

MOSKOVA, 14 Eylül (Xinhua) — Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, ABD askeri hegemonyasının çağdaş dünyadaki en büyük kötülük kaynaklarından biri olduğunu belirtti.

Zakharova bu açıklamayı çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, Xinhua Haber Ajansı’nın düşünce kuruluşu Xinhua Enstitüsü tarafından yakın zamanda yayınlanan “ABD Askeri Hegemonyasının Kökenleri, Gerçekleri ve Tehlikeleri” başlıklı raporu değerlendirirken yaptı.

Sözcü, raporun “son derece doğru bir zamanda” yayınlandığını ve içindeki ifadelerin “kesinlikle doğru” olduğunu söyledi.

ABD’nin askeri hegemonyasının dünyanın en acil sorunlarından bazılarını çözmeyi ve ulusların eşit hak ve yükümlülüklere sahip olmasını zorlaştırdığına dikkat çeken Zaharova, bu durumun bir bütün olarak küresel kalkınmaya engel olduğunu ifade etti.

Zakharova, bunun sadece dünya için değil, ABD için de zararlı olduğunu vurguladı.

Sözcü, ABD’nin hakimiyet peşinde koşarken kendi sorunlarını ihmal ettiğini, bunların sorun olmaktan çıkıp krize dönüştüğünü, ülkenin büyük ulusal borcunun da bunun göstergelerinden biri olduğunu kaydetti.

Zakharova, ABD hegemonyasının istikrarsızlığın tohumlarını ektiğini ve uluslararası ilişkilerin kolektif ilkelerine karşı çıktığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu