Haber

Kayseri’de Komşusunu Taşla Öldüren Afgan Uyruklu Ziya Ehsami’nin Hapis Cezası Onaylandı

Eşini rahatsız ettiğini öne sürdüğü komşusu Tamim Mirza’yı (23) kafasına taşla vurarak öldüren Afgan asıllı Ziya Ehsami’ye (33) verilen 25 yıl hapis cezası onandı. Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi.

22 Ekim 2020’de Melikgazi ilçesi Battalgazi Mahallesi Morkaya Sokak’ta meydana gelen olayda, Afgan uyruklu Ziya Ehsami ile eşini rahatsız ettiğini iddia ettiği komşusu Tamim Mirza arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü ve Ehsami, Mirza’yı kafasına taşla vurarak öldürdü. Gözaltına alınan Ziya Ehsami, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Ehsami’nin soruşturması tamamlandı ve ‘kasten öldürme’ suçundan Kayseri 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Karar duruşmasında mahkeme, sanık Ziya Ehsami’nin eyleminin ‘kasten öldürme’ kapsamında olduğuna karar vererek bu suçtan önce müebbet hapis cezasına çarptırdı, ardından ‘tahrik’ ve ‘iyi halden’ cezasını 25 yıla indirdi. indirimleri ve tutukluluğunun devamına karar verdi. avukatlar karara itiraz ederek dosyayı Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne götürdü. Sanık avukatı cezanın üst sınırdan indirilmesi gerektiğini, şikayetçinin avukatı ise sanığın herhangi bir indirim uygulanmadan cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Dosyanın geldiği Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, yaptığı incelemenin ardından davayı karara bağladı. Yerel mahkemenin Ceza Dairesi kararında, yol ve temele ilişkin gelişigüzel kanun bulunmadığı, delil ve işlemlerde rastlantısal eksiklik bulunmadığı belirtilerek yapılan başvuruların esastan reddedildiğine, ve değerlendirmenin ispat açısından uygun olduğunu belirtmiştir. Oy birliği ile alınan kararın Yargıtay’a temyiz yolu ile verildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu