Haber

AB’den Türkiye’ye ‘seçim’ çağrısı: Eksiklikler giderilmeli

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, uluslararası gözlemcilerin 14 Mayıs’ta yapılan seçimlere ilişkin tespitlerine değindi. Borrell, Türkiye’yi seçim sürecinde tespit edilen eksiklikleri gidermeye çağırdı.

AB yetkilisi, “AGİT Uluslararası Seçim Gözlem Misyonu ve AB Konseyi’nin ön bulgularını ve sonuçlarını dikkate alıyoruz ve Türk makamlarını tespit edilen eksiklikleri gidermeye çağırıyoruz.” en üst düzeyde eşit şartlarda şeffaf, kapsayıcı ve güvenilir seçimler. o önemsiyor.”

GÖZLEMCİLER ‘EŞİTLİK YOK’ DEDİ

14 Mayıs seçimlerini takip etmek üzere Türkiye’de bulunan uluslararası gözlemciler, seçim sürecinde eşitlik olmamasına rağmen adaylar ve partiler arasında adil bir kampanya ortamı ve rekabet olduğunu belirterek, 2015 yılı için de gözlem faaliyetlerine devam edeceklerini bildirdiler. ikinci cinsiyet seçimleri.

Türkiye demokratik bir seçimin temel ilkelerini yerine getirmiyor” dedi.

Muhalefetin en büyük ikinci partisi olan HDP’nin kapatılmasına yönelik devam eden davalar da dahil olmak üzere bir dizi adlandırılmış süreçle muhalefet partileri ve siyasetçilere baskı uygulandığını belirten heyet üyeleri, partilerin taviz vermediğini de kaydetti. Bu seçimlerde kadın temsili açısından uygun test. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu